likenifikimi vs Lichen Simplex Chronicus

Likenifikimi vs Lichen Simplex Chronicus

Likenifikimi i referohet arnave të forta, të ashpra të lëkurës që vijnë nga fërkimi ose kruajtja e përsëritur.

Lichen Simplex Chronicus është emri mjekësor për këtë çështje. Një emër tjetër për të është neurodermatiti.

Mund të rezultojë nga kushte të tjera, të tilla si ekzema ose ankthi.

Diagnostifikimi

Një mjek mund të diagnostikojë në mënyrë tipike likenifikimin me një ekzaminim fizik.

Pasi mjeku të diagnostikojë çështjen, ata do të pyesin për simptoma të tjera për të përcaktuar shkakun themelor.

Nëse shkaku është i vështirë për tu identifikuar, mjeku mund të porosis teste shtesë, siç është biopsia e lëkurës.

Përmbledhje

Likenifikimi i referohet një zone të trashur dhe të ngurtësuar të lëkurës. Mund të ketë një strukturë me gunga dhe të jetë më e errët se lëkura përreth. Ështja ndodh për shkak të fërkimit ose kruarjes së përsëritur, dhe mund të rezultojë nga një sërë problemesh themelore shëndetësore, përfshirë lëkurën dhe kushtet e shëndetit mendor.

Trajtimi për likenifikimin përqendrohet në ndihmën e zonës së lëkurës të shërohet dhe parandalimin e kruarjes ose fërkimit. Bërja e kësaj do të përfshijë adresimin e çdo çështje themelore.

 • Ankthi/stresi
 • Dermatiti atopik/ekzema

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e shqyrtuara nga kolegët, kërkime akademike institucionet, dhe revistat mjekësore dhe shoqatat. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

isfarë është Lipitor?

Lipitori është një statinë. Redukton nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit "të keq" LDL në gjak dhe rrit nivelet e kolesterolit "të mirë" HDL. Lipitor është emri i saj i markës. Njerëzit gjithashtu e njohin atë si atorvastatin.

Mjekët shpesh përshkruajnë Lipitor dhe statina të tjera për të trajtuar dislipideminë dhe për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare (CVD) në ata që janë në rrezik të lartë.

Nëse një person ka dislipidemi, ose hiperlipidemi, ata kanë një nivel të lartë të kolesterolit, triglicerideve, ose të dy, në gjak.

CVD është shkaku kryesor i sëmundjes dhe vdekjes në Shtetet e Bashkuara. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), vlerësojnë se të kesh kolesterol i lartë dyfishon rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Sipas CDC, në 2011–2012, gati 28 përqind e të rriturve të moshës 40 vjeç e lart po përdornin një lloj ilaçi pa recetë për të ulur kolesterolin. Kjo ishte një rritje prej gati 8 përqind që nga viti 2003.

dofarë bëjnë statinat?

Lipitori i përket një klase të ilaçeve të quajtur HMG COA reduktaza frenues, i njohur zakonisht si statina. Statinat e tjerë përfshijnë fluvastatin, pravastatin, rosuvastatin dhe simvastatin.

Statinat ndalojnë trupin të prodhojë kolesterol të keq duke shtypur një enzimë në mëlçi, të quajtur HMG-CoA reduktaza. Enzima është jetike për prodhimin e kolesterolit.

Statinat zvogëlojnë nivelet e kolesterolit të keq, dhe kjo ndihmon për të parandaluar sëmundjen e arterieve koronare dhe komplikime serioze të CVD, të tilla si angina, goditja në tru dhe sulmi në zemër.

Personi i parë që sintetizoi Lipitor ishte Bruce Roth, në 1985. Në fillim, prodhuesit nuk menduan se ilaçi do të ishte shumë i popullarizuar, dhe ata pothuajse ndaluan zhvillimin.

Në vitin 2016, një burim e përshkroi Lipitorin si "ilaçin më të shitur të të gjitha kohërave".

Përdorimet e lipitorit

Disa njerëz kanë nivele anormalisht të larta të lipideve në gjakun e tyre. Emri i kësaj është dislipidemia, ose hiperlipidemia. Lipidet

janë një grup i gjerë i shumë komponimeve të ndryshme organike, duke përfshirë yndyrnat, vitaminat e tretshme në yndyrë, sterolet, dylli, fosfolipidet, digliceridet, monogliceridet dhe trigliceridet. Hulumtimi

ka lidhur nivele të larta të lipideve me një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh. Lipitori është shumë efektiv në trajtimin e njerëzve me një rrezik të lartë të këtyre sëmundjeve.

Këto përfshijnë:

 • Njerëzit me diabet që janë mbi 60 vjeç
 • ata me një histori familjare personale ose të rëndësishme të CVD

CVD përfshin sëmundje koronare të zemrës, goditje në tru ose sëmundje vaskulare periferike. Këto ndikojnë në qarkullimin jashtë zemrës dhe trurit. Njerëzit me CVD janë në rrezik të anginës dhe infarktit të miokardit, ose një sulm në zemër.

CVD shpesh buron nga:

 • Atherosclerosis, një ngushtim dhe forcim i arterieve
 • Presioni i lartë i gjakut

Këto mund të ndodhin kur kolesteroli grumbullohet në enët e gjakut.

Një mjek mund të përshkruajë Lipitor për të ndaluar shumë lloje të CVD të zhvillohen ose të kthehen.

Efektet e pafavorshme

Lipitori mund të shkaktojë një numër efektesh anësore.

Ato më të zakonshme përfshijnë:

 • bashkimin, muskujt dhe dhimbjen e shpinës
 • nauze dhe probleme të tretjes
 • Inflamacioni i Pasazhet e hundës
 • Dhimbja në fyt
 • gjakderdhja e hundës
 • Reaksionet alergjike

Lipitori gjithashtu mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak, dhe Mund të ndikojë në funksionin e mëlçisë në deri në 1 në 10 persona.

Deri në 1 në 100 njerëz mund të pësojnë efekte më pak të zakonshme.

Këto përfshijnë:

 • Një humbje e oreksit
 • Vështirësia për të fjetur
 • shqetësimet vizuale
 • A skuqja e lëkurës
 • humbja e flokëve
 • një ethe
 • Një ndjenjë e përgjithshme e të qenit i padëgjuar
 • inflamacion i mëlçisë ose pankreasit

Një test i urinës mund të zbulojë një numër të ngritur të qelizave të bardha të gjakut.

A mund të kem grejpfrut?

Pacientët që përdorin lipitor nuk duhet të konsumojnë më shumë se 1-2 gota të vogla të lëngut të grejpfrutit në ditë, sepse kjo mund të ndikojë në mënyrën se si funksionon ilaçi.

Po me alkoolin?

Fletëpalosja e informacionit për pacientët i nxit njerëzit të shmangin pirjen e shumë alkoolit.

Masat paraprake

Lipitori nuk është i përshtatshëm gjatë shtatëzanisë, pasi mund të ndikojë në zhvillimin e fëmijës së palindur dhe mund të jetë i dëmshëm për fetusin.

Ai gjithashtu nuk është i përshtatshëm për t’u përdorur gjatë ushqyerjes me gji, pasi nuk është e qartë nëse ilaçi mund të hyjë në qumështin e gjirit. Nëse ndodh, mund të dëmtojë foshnjën.

Lipitori përmban laktozë, kështu që njerëzit duhet të flasin me mjekun e tyre përpara se ta përdorin nëse kanë një intolerancë ndaj laktozës.

Një numër i ilaçeve mund të bashkëveprojnë me Lipitor. Pacientët

duhet të kujdesen nëse përdorin gjithashtu:

 • medikamente që ndryshojnë mënyrën e funksionimit të sistemit imunitar, duke përfshirë disa antibiotikë dhe antifungalë
 • ST . Wort i Gjonit

Disa ndërveprime mund të çojnë në një gjendje të njohur si rhabdomyolize, një sëmundje e humbur e muskujve.

Si dhe duke përdorur Lipitor, njerëzit duhet të ndjekin një dietë të ulët me yndyrë, kolesterol të ulët, të shëndetshëm.

Q:

Mjeku im thotë se kam kolesterol të lartë dhe se duhet të marr lipitor ose një statin tjetër, por ndjeva disa efekte anësore kur fillova, dhe fqinji im më thotë se janë Shumë e rrezikshme dhe unë duhet të ndalem. Ajo pa një program në TV në lidhje me të. Cfare duhet te bej?

A:

Efektet anësore të zakonshme të lipitorit dhe statinave të tjerë përfshijnë dhimbje koke, nauze dhe dhimbje të muskujve që shpesh largohen ndërsa trupi juaj rregullon.

Pavarësisht nëse merrni një statinë apo jo, ndryshimet në stilin e jetës janë të nevojshme për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Këto ndryshime përfshijnë; Mos pirja e duhanit, ngrënia e një diete të shëndetshme, uleni më pak dhe ushtroni më shumë, dhe mbajtja e një beli të shëndetshëm më pak se 40 inç për burrat dhe më pak se 35 inç për gratë. Përgjigjet

paraqesin mendimet e ekspertëve tanë mjekësorë. E gjithë përmbajtja është rreptësisht informuese dhe nuk duhet të konsiderohet këshilla mjekësore.

https://harmoniqhealth.com/al/parazol/

 • Kardiovaskulare/Kardiologji
 • Farmaci/Farmacist

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e shqyrtuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik , dhe revista dhe shoqata mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

isfarë është Sindroma Mal de Debarquement (MDDS)?

Sindromi Mal de Debarquement (MDDS) është një çekuilibër ose ndjesi lëkundëse që ndodh pas ekspozimit ndaj lëvizjes (më së shpeshti pas një lundrimi deti ose një fluturimi).

Edhe pse format e tjera të udhëtimit dihet se e shkaktojnë atë. Pas zbritjes ose "debarimit" (debarquerm) udhëtarja vazhdon të ndjehet "të gjithë në det", të paaftë për t’i rikthyer këmbët e tyre të tokës.

Edhe pse shumica e udhëtarëve mund të identifikohen me këtë ndjenjë dhe në të vërtetë e përjetojnë atë përkohësisht pas zbarkimit, për fat të keq në rastin e të sëmurëve nga MDD -të, mund të vazhdojnë për shumë javë, muaj, madje edhe vite më vonë.

Simptomat janë me ju vazhdimisht, ata kurrë nuk largohen, as nuk mund të lehtësohen nga ndonjë ilaç i sëmundjes kundër lëvizjes (p.sh. Stemetil, Serc etj) "si të përpiqesh të ecin vazhdimisht në një dyshek ose trampoline" është Një përshkrim i mirë i simptomës kryesore, e cila zakonisht është më e theksuar kur pacienti është ulur akoma; Në fakt, ndjesitë zakonisht minimizohen nga lëvizja aktuale siç janë ecja ose ngarja.

Për një të sëmurë me MDD të ketë një shans që ajo të mos bëhet forma "e vazhdueshme" e gjendjes, është e rëndësishme që ata të diagnostikohen shpejt. Mjerisht për shkak të injorancës që e rrethon, kjo nuk po ndodh.

Ndërgjegjësimi për MDD -të duhet të rritet në mënyrë që njerëzit të mos kenë nevojë të durojnë ankthin dhe zhgënjimin e mos dijes se çfarë është e gabuar me ta, dhe shpesh të pushohen si të çmendur, sepse "është gjithçka në kokën e tyre ”.

Më shumë informacion mbi MDD -të mund të gjenden duke vizituar faqen e internetit të Fondacionit MDDS.

 • Shëndeti mendor
 • Neurologjia/Neuroshkenca
 • Psikologjia/Psikiatria

isfarë është mikroneedling? Përfitimet dhe përdorimi

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Mikroneedling është një metodë që disa dermatologë përdorin për të trajtuar kushte të ndryshme të lëkurës. Teknika përfshin përdorimin e gjilpërave të shumta të vogla, sterile për të shpuar lëkurën dhe për të shkaktuar trauma fizike.

Kjo traumë nxit derma, një shtresë më e thellë e lëkurës, për të rindërtuar.

Mikroneedling mund të ndihmojë në adresimin e shumë ankesave të lidhura me lëkurën, duke përfshirë:

 • rrudhat
 • Scarring
 • Alopecia
 • issuesështjet e pigmentimit të lëkurës
 • Shenjat e shtrirjes
 • Lëkura e lirshme, siç është pas humbjes së peshës ose liposuction

Mund të ndihmojë gjithashtu për të rinovuar lëkurën .

Për më tepër, profesionistët mund të përdorin mikroneedling për të depozituar ilaçe, të tilla si tretinoin aktual ose vitaminë C, më thellë në lëkurë. Kjo mund të forcojë trajtimin e një sërë çështjesh, përfshirë dhëmbjet e puçrrave.

Lexoni më tej për të mësuar më shumë rreth mikroneedling, si funksionon dhe nëse ka ndonjë rreziqe.

Si funksionon mikroneedling?

Mikroneedling rrit prodhimin e kolagjenit dhe faktorëve të tjerë shërues duke shkaktuar trauma në lëkurë.

Kolagjeni është një proteinë thelbësore që ndihmon për ta mbajtur lëkurën të duket rinore, me një strukturë të fortë, të qetë dhe të shtrirë.

Plakja shkakton rënien e kolagjenit në lëkurë, duke kontribuar në rrudhat dhe shenjat e tjera të plakjes.

Lëkura gjithashtu mund të humbasë kolagjenin për shkak të dëmtimeve, të tilla si dhëmbje puçrrash, shenja shtrirjeje ose plagë të tjera.

isshtë e rëndësishme të kuptohet që mikroneedling nuk është një rregullim i shpejtë, pasi përfshin rritjen e lëkurës së re. Mund të duhen disa muaj që një person të shohë rezultatet e plota të procedurës.

Cilat janë përfitimet?

Një përmbledhje sistematike e vitit 2018 zbuloi se mikroneedling është një mënyrë e sigurt dhe efektive për të rinovuar lëkurën dhe për të trajtuar plagët dhe rrudhat. Sidoqoftë, studiuesit e pranuan, se përcaktimi nëse mikroneedling është një mundësi e vlefshme trajtimi në të gjitha rastet do të kërkojë hulumtime të mëtejshme.

Një njoftim për shtyp nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë gjithashtu deklaron se njerëzit mund të presin një ulje të "pamjes së poreve të mëdha, linjave të bukura dhe rrudhave, plagëve dhe shenjave të shtrirjes."

Cilat janë rreziqet?

Komuniteti mjekësor në përgjithësi e konsideron mikroneedling si të sigurt dhe efektiv, por ka ende disa rreziqe.

Rreziku kryesor është acarimi i lëkurës pas procedurës. Efektet e tjera anësore mund të përfshijnë:

 • ënjtje
 • siklet në sit
 • skuqje
 • mavijosje
 • Thatësia
 • Flakja e lëkurës

Gjakderdhja

gjithashtu mund të jetë më shumë rrezik për njerëzit që kanë çrregullime të gjakderdhjes ose që po marrin ilaçe për hollimin e gjakut. Shtë e rëndësishme të zbuloni këtë informacion te një mjek përpara se të merrni këtë trajtim.

Ekziston gjithashtu një rrezik i efekteve anësore më serioze, duke përfshirë:

 • Infeksionin
 • Ndryshimet e pigmentit të lëkurës
 • Reagimi ndaj Ilaçet aktuale të përdorura gjatë trajtimit

Disa pajisje përfshijnë rreziqe shtesë. Ata që përdorin energji ose nxehtësi mund të rrisin mundësinë e djegies.

Më në fund, disa njerëz nuk janë kandidatë për trajtim me mikroneedling, duke përfshirë ata me:

 • Një infeksion aktiv i lëkurës
 • puçrra aktive
 • SCARRING KELOID
 • Një lloj i paqëndrueshëm i lëkurës
 • Pajisjet Microneedling Home

  Shumë pajisje mikroneedling në shtëpi janë në dispozicion. Ndërsa këto janë shumë më pak të shtrenjta se seancat me një dermatolog, ekzistojnë disa ndryshime kryesore midis qasjeve. Pajisjet

  për përdorim në shtëpi kanë gjilpëra më të shkurtra, më të paqarta sesa ato të dizajnuara për dermatologët dhe profesionistët e tjerë mjekësorë.

  Pajisjet shtëpiake nuk kanë për qëllim të depërtojnë në lëkurë, që do të thotë se trajtimet në shtëpi nuk do të jenë aq të pakëndshme sa versionet profesionale.

  Kjo gjithashtu do të thotë që një trajtim në shtëpi do të ketë një përgjigje të kufizuar dhe rezultate. Sidoqoftë, edhe pajisjet shtëpiake do të rrisin rrjedhën e gjakut, të cilat përkohësisht mund të ndriçojnë lëkurën.

  Më në fund, këto pajisje janë më të vështira për tu pastruar, dhe jo pastrimi i plotë i një pajisje mikroneedling mund të rrisë rrezikun e infeksionit ose dëmtimit, veçanërisht nëse gjilpërat depërtojnë në lëkurë.

  Ekziston një përzgjedhje e pajisjeve mikroneedling të disponueshme për blerje në internet.

  Takej

  Mikroneedling është përgjithësisht një procedurë e sigurt dhe efektive që mund të përmirësojë pamjen e lëkurës. Mund të zvogëlojë rrudhat, të zvogëlojë dhëmbëzimin dhe të shtrëngojë ose rinovojë lëkurën e lirshme ose të plakjes.

  Ndërsa mikroneedling në shtëpi është gjerësisht i arritshëm dhe më i rehatshëm sesa versioni profesional, trajtimet në shtëpi nuk do të japin të njëjtat rezultate dhe mund të rrisin rrezikun e efekteve anësore.

  Kushdo që është i interesuar për mikroneedling duhet të konsultohet me një dermatolog ose mjek që është i trajnuar dhe me përvojë posaçërisht në këto lloje të procedurave.

 • Mjekësia plotësuese/Mjekësia Alternative

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

isfarë është koma myxedema? > Hipotiroidizmi është një gjendje kur gjëndra tiroide nuk prodhon mjaft hormone tiroide.

Ky artikull eksploron se si hipotiroidizmi shkakton komën e Myxedema, përpara se të detajoni simptomat, shkaqet, trajtimin dhe diagnozën e saj.

Si shkakton hipotiroidizmi koma myxedema?

Myxedema Coma është një ndërlikim i rëndë i hipotiroidizmit. Gjëndra tiroide prodhon hormone, duke përfshirë triiodothyronine (T3) dhe tiroksinë (T4). Hipotiroidizmi ndodh kur tiroide nuk prodhon nivele të mjaftueshme të këtyre hormoneve.

T3 dhe T4 Rregullojnë disa funksione në trup, duke përfshirë: